Neden Filo Kiralama?

  • Araca ne kadar süre ihtiyacınız varsa o kadar süre kiralamış olursunuz.
  • Aylık sabit ücretlerle kira ödersiniz, araç alırken yapılması gereken toplu para çıkışı yapılmamış olur. Böylece bütçeniz sarsılmamış olur.
  • Araç kiralama için yapacağınız ödemeler bankalarda kredi limitinizi etkilemez. Araçlara ait ileri tarihli kira bedelleri mali borçlarınız arasında görünmez ve böylece bilançonuz güçlü görünür.
  • Araç yenilemede kolaylık sağlar. Şirketler araç yenilemek istediği zaman satın almış oldukları araçları ikinci el fiyatına göre satışa çıkarabilirler. Bu da defter ve satış değeri arasındaki fark nedeniyle vergi ödenmesi demektir. Şirketler filo kiralayarak satılacak olan araçların değerinin düşme riskinden ve  satılması durumunda vergi ödenme zorunluluğundan kurtulmuş olurlar. Filo kiralamada vergilendirme söz konusu olmaz.
  • KDV indiriminden faydalanılır. Filo kiralama durumunda kira faturasında yer alan KDV, indirilecek KDV olarak hesaplanır. Kiralama faturaları muhasebede ‘gider’ olarak gösterilir ve şirketler filo kiralama ile KDV indirimden yararlanmış olur.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemezsiniz. Filo kiralamada Motorlu Taşıtlar Vergisi kiralama bedelinin içindedir. Böylece Motorlu Taşıtlar Vergisi bedeli de gider olarak gösterilir ve bu da şirketin vergisinden düşmesi anlamına gelir.
  • Dilediğiniz zaman kiraladığınız aracı değiştirebilirsiniz: Alt ya da üst modellere geçme, yakıt tercihi , otomatik, manuel araç tercihinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.  
  • Araç Bakım giderleri ödemezsiniz: Araç kiralamada sigorta, vergilendirme, hasar tamiri gibi masraflar ortadan kalkar. Zorunlu Maliyet Sigortası, Motorlu Taşıtlar Vergisi,Özel Tüketim Vergisi, Araç Bakım Masrafları gibi giderlerin araç kiralama hizmetine dahil olması büyük kolaylık sağlar. Otopark ve mazot giderleri ve bunun gibi vergi bazlı ödemeler gider olarak gösterilir ve şirketin vergisinden düşmesi anlamına gelir. Ticaret hacmi ve karlılık açısından değerlendirildiğinde araç kiralamak araç satın almaktan çok daha avantajlıdır.
  • Operasyonel/filo  kiraladığınızda bu şirket varlıklarınız arasında yer almaz. Araç alımı için bazı bankalardan kredi kullanılabiliyor ancak yine de araç bedelinin belli bir yüzdesini peşin olarak ödemek gerekiyor. Kiralama seçeneğinde ise herhangi bir peşin ödeme bulunmuyor. Araç satın almak için ayrılacak olan peşinat para ile şirket başka ihtiyaçlarını finanse edebilir. Araç kiralama için ise aylık ya da yıllık anlaşarak ödemeler yapılabiliyor. Bu bakımdan değerlendirildiğinde araç kiralamak şirketlere finansman avantajı sağladığını söylenebilir. Araç kiralamak ekonomik fiyatlarla gerçekleştirilir. Kısa dönem kiralamanın aksine uzun dönem araç kiralamanın avantajları daha fazladır.